•

MALICH Karel: POBĚROVICE

Lept na papíře, 40 x 50 cm, rámováno, datace 1959, signováno vpravo dole Malich 1959.

Díky Silovského speciálce se Malichovi stala grafika na několik let hlavním výrazovým prostředkem. Na přelomu padesátých a šedesátých let dával přednost grafice tak dalece, že často ničil důležité předlohy, podle kterých ji prováděl. Nejvěrněji se přibližoval krajině: jednoduché, stereometrické objekty zasazoval do vymezených prostorových plánů, přesně odlišující popředí a pozadí, pole a nebe. Podněty čerpal z okolí Holic (z vesnic a míst nazvaných Podlesí, Poběžovice, Kamence, Vysoké Chvojno, Javůrka, Koudelka) a předměstských čtvrtí Prahy (Hlubočepy, Podbaba, Zlíchov, Braník nebo Lochkov). Je příznačné, nakolik se už zdánlivě realistická místa dovedla v jeho podání transformovat a redukovat do úsporných až čínských štětcových účinků. Některé stromy byly mistrovsky redukovány na asijské plody tomelů.

  • vyvolávací cena: 30 000 CZK