Olej na plátně, 100 x 65 cm, rámováno, datace 1992 – 2002, signováno vzadu na kartonu M Šnajdr. Publikováno: Miroslav Schubert, Miroslav Šnajdr st., Galerie Caesar Olomouc, 2009, s. 245. Miroslav Šnajdr je v české společnosti znám nejen jako malíř, ale také jako hornista, jenž byl dlouholetým členem Moravské filharmonie v Olomouci. V českém výtvarném prostředí se etabluje kolem poloviny 60. let minulého století. I když se jeho záliba v hudba stala jeho celoživotní obživou, v malířství nacházel prostředníka pro vyjádření vlastních emocí a nálad. Svou obsáhlou malířskou tvorbou se Miroslav Šnajdr řadí mezi mimopražské umělce, kteří svým nadáním dokázali překročit hranice regionu a oslovit tak i diváky v zahraničí. Nabízené plátno Malířský dopis patří do série obrazů Šnajdrových barevných akordů, kdy se pomocí kolorovaných nánosů snaží vyjádřit hudbu. Motiv obrazu bychom se neměli snažit pochopit pouze pomocí zrakového vjemu, ale vnímat ho jako zvukový záznam či notový part. Velmi sugestivně působí zobrazovaný námět, kdy z temného pozadí téměř vytryskují zářivé barvy. Přestože v díle není žádný světelný zdroj, výrazný kolorit dodává celému obrazu jasný a hřejivý nádech.