Dotaz na položku
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments s.r.o.
Díky souhlasu s využitím technologie cookies nám dovolíte ukázat Virtuální prohlídku i přímý přenos z našich aukcí přímo na našich stránkách.
Koláž, asambláž na kartonu, 56 x 40 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1988, signováno vpravo dole B.K. 1988, zezadu opatřeno pozůstalostním razítkem podepsané držitelem autorských práv malířky panem Martinem Helclem.
Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Karel Srp.
Provenience:
Ze sbírky Běly a Jiřího Kolářových.
Vystaveno:
Běla Kolářová, Národní galerie v Praze, 27. 1. – 9. 4. 2006.
Publikováno:
Jiří Valoch, Běla Kolářová, Národní galerie v Praze, Praha 2006, celostránkově reprodukováno na s. 95.
Běla Kolářová byla výraznou osobností českého výtvarného umění, která se svým experimentálním přístupem zařadila mezi průkopníky neokonstruktivismu a minimalistického výrazu. Přestože dlouho stála ve stínu svého manžela, básníka a výtvarníka Jiřího Koláře, vytvořila si zcela osobitou cestu, která si později získala uznání i v mezinárodním měřítku. Kolářová se ve své tvorbě od počátku 60. let soustředila na experimenty s běžnými, často zcela banálními předměty, a to žiletkami, svorkami, patentkami či zápalkami. Tyto drobnosti každodenního života přetvářela v subtilní asambláže a koláže, ve kterých rezonuje estetika řádu, jemné ironie i ženské zkušenosti. Později do svých děl začala zapracovávat i kosmetické prostředky, pudřenky, řasenky nebo vlasy. Médium se jí stalo jazykem, kterým vyprávěla o těle, identitě a přítomnosti. Dílo Hexagon, ve kterém spojuje koláž s asambláží, je ukázkou její typické práce s rutinními předměty. Autorka zde využívá ženské tváře z reklamních výstřižků, které komponuje do vizuálního celku spolu s objektem z kancelářských svorek, jenž se proměňuje v jakousi šipku ukazující do srdce Evropy na mapě světa. Jemná práce s kontextem i formou odkazuje nejen na estetiku, ale i na geopolitiku, identitu a místo ženy v moderním světě. Dílo Hexagon bylo součástí velké retrospektivní výstavy Běly Kolářové v Národní galerii v Praze v roce 2006. Je nutné podotknout, že její práce se objevují i na zahraničních výstavách. Byla zařazena do sbírek newyorské MoMA a v roce 2021 jí londýnská Tate Modern věnovala samostatnou výstavu.
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments s.r.o.