058 | CARNABY STREET II
MAREŠOVÁ Milada (1901 - 1987)
- zpět
Olej na lepence, 70 x 50 cm, rámováno, datace 1967, signováno vlevo dole MAREŠOVÁ 67.
Publikováno a reprodukováno:
Martina Pachmanová, Milada Marešová: Malířka nové věcnosti, Moravská galerie v Brně, 2008, s. 145, s. 150.
New Objectivity: Modern German Art in the Weimar Republic, 1919-1933, LACMA, 2015, katalog výstavy.
V nabízeném díle se nám otevírá pohled do ulice Londýna konce šedesátých let. Milada Marešová, s určitou dávkou svého osobitého přístupu k malbě, nechává promlouvat ve zvoleném námětu civilistní nótu svého díla. Vidíme každodennost ulice Carnaby, s jejími obyvateli, návštěvníky, světly a pouliční reklamou. Tato ulice, nacházející se v londýnském West Endu, byla vždy epicentrem dobové kultury a životního stylu a právě ten se pokusila autorka zachytit. Vidíme tři postavy oblečené v dobové módě, se vším. co období překotných šedesátých let přineslo. Marešová nejen, že zachytila aktuální přístup odívání, ale dala ho do lehce naznačeného kontrastu se starými pořádky, které zosobňuje v posledním plánu zobrazený kráčející gentleman s vycházkovou holí, odcházející někam dál, někam, kde mu prostředí dopřeje klid starých časů. Ačkoliv to není vždy s autorčiných děl prvoplánově jasné, tento kontrast je pro její tvorbu typický. V plátně Carnaby Street II je vidět taktéž autorčin výtvarný přístup, kdy za pomoci pastózních nánosů barev vytváří hru kontrastů a kýžených světelných efektů a též nechává v oné hutnosti média diváka číst dobové kulturní přesvědčení. Nabízené plátno je referenčním dílem autorčiny tvorby druhé poloviny šedesátých let dvacátého století a s přihlédnutím k publikaci a reprodukování díla v malířčině monografii od Martiny Pachmanové, lze vnímat toto dílo jako skvělý příklad výtvarné tvorby šedesátých let této dámy českého umění.