012 | NA KVĚTINOVÉM TRHU
BARTONĚK Vojtěch (1859 - 1908)
- dosažená cena: 500 000 CZK
dosažená cena: 500 000 CZK
21.4., 19:45 3422 500 000 CZK 21.4., 19:47 3422 500 000 CZK 21.4., 19:44 12777 490 000 CZK 21.4., 19:43 3422 480 000 CZK 21.4., 19:42 12777 470 000 CZK 21.4., 19:38 3422 460 000 CZK 21.4., 19:37 12777 450 000 CZK 21.4., 19:37 3422 440 000 CZK 21.4., 19:35 12777 430 000 CZK 21.4., 19:35 3422 420 000 CZK 21.4., 19:35 12777 410 000 CZK 21.4., 19:35 3422 400 000 CZK 21.4., 19:32 12777 390 000 CZK 21.4., 19:32 6930 380 000 CZK 21.4., 19:28 12777 370 000 CZK 21.4., 19:28 6930 360 000 CZK 21.4., 19:26 12777 350 000 CZK 21.4., 19:26 6930 340 000 CZK 21.4., 19:25 12777 330 000 CZK 21.4., 19:24 6930 320 000 CZK 21.4., 19:24 12777 310 000 CZK 21.4., 19:24 6930 300 000 CZK 21.4., 19:24 12777 290 000 CZK 21.4., 19:23 6930 280 000 CZK 21.4., 19:23 12777 270 000 CZK 21.4., 19:22 6930 260 000 CZK 21.4., 19:22 12777 250 000 CZK 21.4., 19:21 6930 240 000 CZK 21.4., 19:21 12777 230 000 CZK 21.4., 19:20 6930 220 000 CZK 21.4., 19:20 3422 210 000 CZK 21.4., 19:16 6930 200 000 CZK 21.4., 19:14 3422 190 000 CZK 21.4., 14:30 15599 180 000 CZK 21.4., 13:44 4177 170 000 CZK 16.4., 22:20 14091 160 000 CZK 21.4., 13:44 4177 160 000 CZK 13.4., 10:50 14204 140 000 CZK 13.4., 08:48 15599 130 000 CZK 12.4., 09:45 12777 120 000 CZK 11.4., 13:20 14204 110 000 CZK 11.4., 09:23 12777 100 000 CZK 11.4., 13:20 14204 100 000 CZK 11.4., 10:48 12777 96 000 CZK 11.4., 10:48 6930 94 000 CZK 10.4., 10:16 14204 90 000 CZK Olej na plátně, 40 x 32 cm, rámováno, signováno vpravo dole V. Bartoněk.
Vojtěch Bartoněk (1859-1908): Popeláři (Z ulice), 1887, Národní galerie v Praze, klášter sv. Jiří na Pražském hradě, 22. 6. 2010 - 16. 1. 2011.
Klasikové 19. století, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, 5.4. - 27.5., 2012.
Veronika Hulíková, Vojtěch Bartoněk (1859-1908): Popeláři (Z ulice), 1887, Národní galerie v Praze, klášter sv. Jiří na Pražském hradě, 22. 6. 2010 - 16. 1. 2011, kat. č. 41.
Klasikové 19. století, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, Praha, 2012, s. 51.
Český uznávaný malíř a restaurátor Vojtěch Bartoněk studoval malbu v Praze pod vedením J. Swertse a F. Čermáka, poté v Paříži na École des Beaux Arts. Bartoněk se námětově profiloval jako žánrový malíř v době, kdy si žánr jako samostatná umělecká kategorie teprve získával své důstojné postavení vedle historických velkoformátových maleb. Srovnatelným průkopníkem z hlediska běžných námětů z pražských čtvrtí a zákoutí, zejména trhů, jakožto místa společenského dění, kde se odehrává lidská všednost a každodennost, byl Luděk Marold, jehož dílo Vaječný trh nám poskytuje zajímavé srovnání mezi oběma umělci. Stejně jako Marold a další žánristé si Bartoněk vybírá jedinečný okamžik, ze kterého onu scénu veristickým způsobem zachycuje. Na příkladě předloženého plátna je to okolnost deštivého odpoledne, které malíř poučeně vykreslil pomocí postupně tlumených tónů, které nakonec splynou v šedých odstínech a jen obrysově naznačených postavách. Deštivou chvíli stejně tak podtrhují pečlivě vybrané a zároveň velmi přirozeně provedené detaily na záplatovaném deštníku, chránící zboží před deštěm. Díky tomuto na první pohled banálnímu detailu má malíř možnost předložit divákovi své bravurní schopnosti v zobrazování reality. Divák tak získává velmi bezprostřední dojem sugestivně navozené atmosféry. Neméně zarážející je i Bartoňkova portrétní dovednost a ohled na konkrétní charakterové vlastnosti anonymního individua, jako to zde vidíme ve tváři stařenky prodávající své zboží. Pozornost malíř věnuje rovným dílem k dobovému oblečení se všemi módními vymoženostmi. Jeho obrazy tak oscilují mezi naaranžovanou scénou s aktéry v pečlivě vybraných kostýmech zasazenými do odpovídajících městských kulis a bezprostředním každodenním výjevem. V určitém ohledu tak lze obraz vnímat jako paradoxně idealizovaný žánrový výjev.