Olej na plátně, 95 x 137 cm, rámováno, datace – okolo r. 1900, signováno vpravo dole VRadimský, rentoilováno.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové.
Krajina kantonů Vernon-Nord, Vernon-Sud, krajina slavné obce Giverny je i námětem nabízeného díla. Nápadně se podobá jednomu z opakovaných témat Václava Radimského, jímž je pohled na řeku l´Epte, pravého přítoku Seiny, do které ústí nedaleko Giverny. Opakuje se zde klikatící se vodní tok, za pomoci břehu formovaného listnatým stromovím a signifikantními vrbami, jež se zrcadlí v hladině a naznačují pomíjivost zaznamenané chvíle. Dle barevnosti můžeme odhadovat podzimní období, převládají valéry hnědé a stříbrné, asistují odstíny zelené a žluté barvy luk, palouků a pastvin. Dílo dosud nebylo publikováno a dle všech dostupných znaků ho můžeme datovat okolo roku 1900. Tento obraz se nikdy neobjevil v aukci, a tak se v tomto případě nabízí jedinečné doplnění pohledu na již z velké části zmapovanou autorovu tvorbu. Dílo je tak dalším střípkem k poznání díla Václava Radimského. Václav Radimský a Normandi, Václav Radimský a krajina Giverny, to jsou dvě spojené nádoby. Povodí řeky Seiny, blížeji právě řeka l´Epte, lesy protknuté říčkami a potoky, splavy a močály, to vše a mnohé další je opakujícími se motivy díla Václava Radimského v rámci jeho francouzského pobytu. Jakoby pozapomenuté meandry a toky řek, které čekaly právě na zpodobení, zaznamenání své pouhé existence tímto českým malířem. Radimský byl dlouhá léta opomíjen, ba zapomenut, jak pro obecnou veřejnost, tak i pro tu umění poučenou. A jsou to právě již jmenované motivy z Francie, které reprezentují české stopy na poli směru zvaného impresionismus. Nejsou to jen tak ledajaké záchvěvy, ale směle je můžeme řadit k těm nadnárodním. Právě Václav Radimský se v rámci svého pobytu ve Francii dokázal prosadit se svými díly v tehdejší konkurenci a používal takových privilegií, jako bylo nejen místo a čas tvorby, ale i místo ve společnosti zvučných jmen či samotné známosti s tím největším, mistrem Monetem. Stejně jako tento proslulý mistr okamžiku oné tzv. imprese, tak i Radimský brázdil či jen tak spočíval na vodní hladině se svou bárkou a snažil se zaznamenat prchavý moment, proměny krajiny, a to jak od brzkých rozbřesků po poslední paprsky odrážející se od vodní hladiny, procházející korunami stromů či jen tak lavírující po zelených plochách luhů.