Olej na kartonu, 69 x 96,5 cm, rámováno, datace – okolo 1910, signováno vpravo dole VRadimský. Vystaveno: Václav Radimský, GHMP Městská knihovna v Praze, 2011. Publikováno: Naděžda Blažíčková – Horová, Václav Radimský, GHMP Městská knihovna v Praze, 2011, kat. č. 223. Hledíme na krásný příklad francouzské práce Václava Radimského. Olej je pod taktovkou jiskrných barev, které se protlačily do popředí autorovy malby. Malíř zde diváka přímo vtahuje do záplavy barevnosti světlých tónů přírodního živlu a nenechá ho ani na okamžik vydechnout a odpočinout oku v temnější paletě barev. Radimský zde ztvárnil vylití řeky z koryta, v době přímého slunečního svitu, a tak se z vodní hladiny stává jakési sluneční zrcadlo, jež svit rozprostírá všude okolo. Hledíme na alej stromů, které jsou ponořeny do vodního živlu. Všude po ploše diváka doprovází zelenkavý tón, který je toliko provázán s Radimského tvorbou. V prvním plánu malíř diváka staví do blízkosti vrb, které se zde pasou na vláze řeky a taktéž po stránce kompozice jsou rozvíjejícím prvkem. Dále je zde již jmenovaná alej a taktéž dva pásy zeleně po obou stranách, které rámují vodní hladinu. V dáli malíř vytvořil v řadě pokračující stromoví jemných odstínů, navozujících nejen onu vzdálenost ale podporující jakýsi kouzelný opar sálající z toku řeky. Dílo svou datací spadá do předválečných let a ona pohoda a výtečná atmosféra života malíře ve francouzském domově zde promlouvá jistým jazykem a vzdouvá se zpoza díla. Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích draží v rozmezí 1 400 000 – 1 800 000.