Olej na plátně, 46,5 x 64 cm, rámováno, datace 1952, signováno vlevo dole J. Hála 52, zezadu na slepém rámu štítek s určením. Reprodukováno: Ján Abelovský, J. Hála, Zlatý fond slovenského výtvarného umenia, Trenčín, 2006, č. 200. Jasná barevná paleta, ploché tahy štětcem a v pozadí se dominantně tyčící pohoří Tater. To jsou znaky typické pro malíře, jenž se sice narodil v jihočeském městě Blatné, ale duší byl spíše Slovákem. Do jeho malířské tvorby se promítlo zejména prostředí Slovenska a jeho obyvatel. S oblibou zaznamenával dívky v dobových krojích, muže při rutinní selské práci a půvabné průhledy do hornaté krajiny. Neubránil se ale ani idylickým, téměř až utopickým výjevům, které tehdy byly tak oblíbené a často vyhledávané. Obraz Kúpanie pochází ze závěrečné fáze malířovy tvorby. V přední části obrazu si můžeme povšimnout skupinky postav, zřejmě dětí, které se během letního odpoledne přišly zchladit do místního rybníku. Přestože motiv koupání je hlavním tématem obrazu, nelze si nevšimnout, že hlavním centrem malířova zájmu je především průhled do krajiny s vrcholky Tater, kde pečlivě zaznamenává jednotlivé stíny dopadajících mračen na skaliska. Celou scénu pak doplňuje hejno hus, jež lenošivě polehává na břehu rybníka a díky němuž nabývá obraz na idyličnosti.