Olej na kartonu, 36 x 32 cm, rámováno, datace 1907, signováno vpravo dole J. Honsa. Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař. Vystaveno: Mistři české krajinomalby, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, 2011. Má vlast - pocta české krajinomalbě, Jízdárna Pražského hradu 4. 9. - 1. 11. 2015. Publikováno: Má vlast - pocta české krajinomalbě, Jízdárna Pražského hradu, 4. 9.–1. 11. 2015, Správa Pražského hradu a S.V.U. Mánes, Praha 2015, str. 371. Představované plátno pochází z palety a štětce autora, jehož studium je sice spojeno s fenoménem Mařákovy školy, ale v jeho tvorbě je patrno i značné ovlivnění tehdejšími známějšími spolužáky, zejména pak Františkem Kavánem. V nabízeném díle nám autor, Jan Honsa, prezentuje krajinný výsek s dominantním stromořadím, které tak dělí scénu na dvě poloviny. Pozoruhodná je malířova práce se světlem, kdy světelný zdroj umístil do pozadí obrazu a díky tomu tak dochází k jisté dramatičnosti celé scény, které graduje v pojetí hustého a tmavého mračna v pravé části obrazu. Krajinná scenérie v nás tak evokuje jistou dávku neklidu, kterou lze cítit zejména před bouřkou. Rozechvělost scény pak umocňují uvolněné tahy štětce v kombinaci s tmavou barevností.