Olej na plátně, 40 x 30 cm, rámováno, signováno vpravo dole A Justitz.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Rey Michalové.
Z posudku PhDr. Rey Michalové:
Posuzovaný obraz „Krajina“ je dle mého názoru autentickým, krásně koloristicky rozehraným, kvalitním dílem Alfréda Justitze, významného příslušníka zakladatelské generace českého moderního umění, jehož malířská práce byla výrazem jeho lidské noblesy. Posuzovaná „Krajina“ je autorovým bravurně vyváženým obrazem, v němž autor prokázal suverénní ovládaní všech zásadních výtvarných složek: malířsky šťavnatý rukopis ve velkorysých tazích vyvážují kresebné akcenty místy konturující jednotlivé kompoziční prvky. Ztvárněná krajina partie je pro autora tematicky typická: Justitze přitahovala klidná zákoutí na okraji osídlení, liduprázdná, o přítomnosti člověka však vždy svědčí (vesnické domky s „vesele“ zářícími červenými střechami). Posuzovaná „Krajina“ je obrazem, jenž vyniká veškerými formálními výdobytky moderní krajinomalby spojujícími se s hlubokým citovým a smyslovým zážitkem. Je to velmi křehká rovnováha rozumovosti a spontánnosti, kterou malíř vždy znovu a znovu vydobýval ve svých dílech. Bylo to dáno jednak jeho osobními sklony, jednak pečlivou technicko-řemeslnou průpravou. „Krajina“ je dílem, do něhož Alfred Justitz vložil svou citlivou duši, lásku k přírodě a vesnickému životu. Je scenérií ticha klidu zachycující tvář milované krajiny.