Pastel na papíře, 31,5 x 46 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1948, signováno vpravo dole Jan Zrzavý 48.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Karla Srpa.
Provenience:
Václav Hořejš, Montreal (1898 - 1990) člen Czechoslovak Society of Arts and Sciences in Washington.
Po roce 1946 se Jan Zrzavý často vracel ke svému oblíbenému motivu, jímž se dlouhodobě zabýval, a který mu přinesl mnohé podněty k výtvarnému pojetí – malířskému i kresebnému, prováděl jej olejovou barvou s temperou, pastelem, uhlem i tužkovou kresbou. Tato pastelová kresba, která byla původně v majetku Václava Hořejše, je skvělým dokladem autorova přesunu technik, kdy pastel neřadil pod kresbu, ale pod obraz. Máme před sebou jedinečně provedenou i vnitřně procítěnou práci, zdůrazňující světelnou atmostéru propojením komplementárních barev, která celý námět, jenž byl Zrzavému tak důvěrně znám, že jej mohl malovat kdykoli zpaměti, mění ve vizi, ve chvějivou, doslova éterickou náladu, která již nemá s popisem místa cokoli společného. Modrá hladina, růžové nebe včetně doprovodného slunce, vytváří základní nosnou atmosféru, do níž autor zasadil ještě zelená „těla“ nadnášejících se lodí, přičemž tlumený odraz této barvy je patrný i z průčelní fasády domů, stojících nad hrází. Ve srovnání s jiným zpracováním tohoto motivu vynikne zřetelná autorova uvolněnost, která jej osvobodila od geometrické přesnosti, od jakékoli popisnosti, a přenesla scénu do období soumraku či svítání, do přechodného časového období, které je spojené s přicházejícími vidinami. Jde o velmi působivou práci, která patří k přínosnějším z autorova velmi lidsky i umělecky složitého období roku 1948.