Olej na plátně, 92,5 x 65,5 cm, rámováno, datace 1940, signováno vpravo dole Jar. Král 1940. Opatřeno odborným posudkem PhDr. M. Macharáčkové a M. Hamsíka. Publikováno: Macharáčková Marcela, Jaroslav Král, č. 531. Divákovi se nabízí pohled na interpretaci rodiny, rodiny žijící ve válkou sužovaném Československu. Jaroslav Král zde předvádí svou práci s neoklasicistním výrazem v kombinaci s civilistním námětem, jenž je toliko s autorem provázáno. Rodina, nesoucí své archetypy, kráčí v ruku v ruce, každý hledící jiným směrem, hledající východisko, stále kráčí spolu vstříc budoucím dnům. V díle se linou ještě dozvuky autorova koketování s kubismem, ale jsou již mizivé a jen dotvářejí hmotu postav. Jaroslav Král sledoval svým dílem práci člověka a jeho koexistenci s přírodou, obě témata jsou v nabízeném díle zřejmé a promlouvají k divákovy typickým malířovým stylem. Obraz Rodina je nádherným dílem autora a zachycením válečného období, jedná se o reprezentativní vzorek autorovy tvorby z daných let a je výtečnou příležitostí pro malířovi sběratele.