Akvarel na papíře, 58 x 35,5 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Karla Srpa.
Z posudku PhDr. Karla Srpa:
Tato přitažlivá, rozměrná kresba Františka Kupky je jednou z přípravných studií o obrazu Podzimní slunce (Tři grácie) z roku 1906, jednoho z nejvýznamnějších z raného figurálního Kupkova díla. Zachycuje stojící akt mohutné ženy, umístěný v obraze napravo, jenž lze spojit volně s Marií Bruhnovou, která však zemřela již v roce 1898, jednou z důležitých Kupkových přítelkyň, pro niž vytvářel kresby módních návrhů, která se ocitla jako akt na mnoha autorových obrazech a kresbách. Znázorněná žena je Marii Bruhnové hodně podobná. Kresba patří do souboru působivých kreseb ženských aktů, které Kupka v souvislosti s Podzimním sluncem vytvořil. Můžeme obdivovat jeho bezprostřední vlohu, spočívající ve znázornění ženského aktu, jeho realistický cit pro celek i detail. Z zde Kupka zůstává syntetikem, vzdáleným akademické manýře, podávajícím souhrn bezprostředních vjemů, které však potřebují, aby akt vynikl, o pozadí, jež přechází od světlé po temnou. Žena, pozorující diváka, se mu oddává, vystavuje na odiv. Její mohutné tělo představuje jeden z dobových ideálů krásy. Nejblíže k této kresbě je jiná Kupkova studie, zveřejněná v katalogu Kupka, Vers des temps nouveaux, ouevres graphiques 1894-1912, Musée d´Orsay, 2002 (č.k. 224, str. 162)
Kresba sice není signována, ale je opatřena červeným razítkem z ateliéru, jako většina dochovaných přípravných studií k Podzimnímu slunci.
Setkáváme se s vrcholnou ukázkou Kupkova kreslířského umění, s jeho nesmírně dokonalým pojetím realistického modelu, jehož znázornění dokázal podat velmi živě.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 1 200 000 – 1 500 000 CZK.