Olej na plátně, 30 x 38 cm, rámováno, datace 1928, signováno vpravo dole V. Špála 28, soupis č. 301. Provenience: Z majetku malíře Františka Janouška. Publikováno: Václav Špála, Soupis díla 1885 – 1946, Ars Fontes, Praha 2002, str. 56 , soupis č. 301. Před divákem se poodhaluje něco málo z mistroství velkého českého malíře, jednoho z předních představitelů české avantgardy a tvůrce osobitosti českého moderního umění počátku dvacátého století. Nabízené zátiší neztrácí nic na působivosti tohoto žánru, jenž proslavila holandská barokní škola a podává nám úžasný, nový pohled na tento námět za přispění velikána české malby Václava Špály. Dílo je datováno do roku 1928, a tak spadá do rozmezí let autorova velice plodného modrého období, ne-li toho nejplodnějšího. Druhá polovina let dvacátých navázala na osobitost předchozího zeleného období a přináší jasné modré tóny. Dílo se převážně nese právě v těchto odstínech, je jimi přímo ovládnuté, a to jak v nádherných plochách, tak v konturách samotného ovoce. Svěží odstíny zelené a žluté se linou jako pojítko z předešlého tvůrčího období a vinná réva se svou starorůžovou a modrý podklad, stíny a pozadí tvoří zcela nový příběh autorovy tvorby. Ovoce je na ploše vkusně a vyváženě vystavěno, se svými stíny, barevnými plochami navozuje prostorovost celého námětu. Malíř zredukoval formy a pomocí barevné plnosti představuje divákovi osobitý mikrokosmos s vlastním plynutím času. V nabízeném díle se snoubí vše, co autora toliko proslavilo a čím si zajistil uznání již za svého života. Špála v nabízeném díle představuje svůj svébytný přístup k formátu zátiší, mistrnou hru s barevností a prostorem.