Dotaz na položku
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments Ltd.
Díky souhlasu s využitím technologie cookies nám dovolíte ukázat Virtuální prohlídku i přímý přenos z našich aukcí přímo na našich stránkách.
ADOLF LOOS APARTMENT AND GALLERY
PhDr. Karel Čapek (9. 1. 1890 Malé Svatoňovice – 25. 12. 1938 Praha), český spisovatel, intelektuál, novinář, dramatik, překladatel a fotograf. Je autorem mnoha románů, povídek a dramat (např. Továrna na absolutno, Krakatit, Povídky z jedné kapsy, Povídky z druhé kapsy, Hordubal, Povětroň, Válka s mloky, První parta, Povídky s T. G. Masarykem, Loupežník, R.U.R., Ze života hmyzu, Věc Makropulos, Bílá nemoc, Matka). Obrazy ze sbírky Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové pocházejí z dvojvily, kterou postavil v letech 1923-1924 architekt Ladislav Machoň ve stylu tzv. národního slohu. Dům skrýval dvě vily s totožnými, zrcadlově otočenými dispozicemi, o zahradu se starali oba bratři společně. Ve vile Karla Čapka se scházívali v pátek odpoledne legendární „Pátečníci“, skupina kulturních a politických osobností první Československé republiky z okruhu spisovatele Karla Čapka (název se všeobecně vžil roku 1927). Mezi „Pátečníky“ patřil Karel a Josef Čapek, T. G. Masaryk, Jan Masaryk, Edvard Beneš, Josef Kopta, Ferdinand Peroutka, František Langer, Eduard Bass, Karel Poláček, Vladislav Vančura, Václav Rabas, Arne Laurin, Karl Kraus, Josef Kodíček, Josef Macek, Ladislav Prokop a další).
Your limit is on demand. The limit can be raised.>
1929-1935, rozmývaný francouzský pastel na ručním papíře výřez pasparty 31 x 37 cm, signováno a datováno vpravo pod středem: Josef Čapek 1929-1935, vzadu starý štítek* Ústředního svazu čs. výtvarných umělců s popiskem: z cyklu dětských kreseb, Olga Scheinpflugová, Vratislavova 34, Praha-Vyšehrad.
Provenience:
ze sbírky spisovatele Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové
Přiložen znalecký posudek PhDr. Pavly Pečinkové CSc., autorky monografie a kurátorky retrospektivní výstavy Josefa Čapka v Jízdárně Pražského hradu (8. 10. 2009 -17. 1. 2010).
PhDr. Pečinková ve znaleckém posudku mimo jiné píše: Předložená práce souvisí s Čapkovým cyklem pastelů, Na dětský motiv. Tento soubor je znám zejména prostřednictvím básníků Františka Hrubína a Jana Skácela, kteří k některým listům připsali verše a publikovali je jako obrázkové dětské knížky. Nakladatelství Komenium navíc publikovalo v roce 1949 vybrané pastely samostatně pod názvem Veselý rok jako sérii litografií.
Pod názvem Na dětský motiv byl tento cyklus poprvé vystaven ve Feiglově galerii v Praze 1935 a v následujícím roce zastoupen na Biennale v Benátkách, některé listy se pak vystavovaly jako prodejné exponáty na členských výstavách Umělecké besedy.
PŘILOŽENO POTVRZENÍ AUTENTICITY PROF. PHDR. TOMÁŠE VLČKA CSC., KONZULTOVÁNO S PROF. PHDR. JAROMÍREM ZEMINOU.
Vystaveno:
– Feiglova galerie v Praze (1935)
– Biennale Benátky (1936)
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments Ltd.