095 | RYBÁŘSKÁ BAŠTA U STARÉHO KOLÍNA
RADIMSKÝ Václav (1867 - 1946)
- dosažená cena: 430 000 CZK
dosažená cena: 430 000 CZK
3.6., 20:06 14468 430 000 CZK 3.6., 20:08 14468 430 000 CZK 3.6., 20:05 2853 420 000 CZK 3.6., 20:04 14468 410 000 CZK 3.6., 20:02 2853 400 000 CZK 3.6., 20:02 14468 390 000 CZK 3.6., 19:59 2853 380 000 CZK 2.6., 10:08 14468 370 000 CZK 1.6., 13:36 10523 360 000 CZK 31.5., 23:47 12193 350 000 CZK 22.5., 13:57 12373 340 000 CZK 31.5., 08:43 12373 340 000 CZK 31.5., 08:43 5195 330 000 CZK 31.5., 08:43 12373 320 000 CZK 31.5., 08:43 5195 310 000 CZK 22.5., 14:59 12373 300 000 CZK 22.5., 14:59 13773 290 000 CZK Olej na lepence, 80 x 85 cm, rámováno, datace – 1920 – 1925, signováno vpravo dole VRadimský.
Václav Radimský, Městská knihovna v Praze, GHMP, 2011, č. kat. 332.
Skvosty české krajinomalby, Muzeum a galerie Prostějov, 4. 12. 2015 – 31. 1. 2016.
Naděžda Blažíčková – Horová, Václav Radimský, Arbor Vitae, 2011, str.264, č. kat. 334.
Divák má před sebou velkoformátové dílo českého malíře Václava Radimského. Malíř studoval v Mnichově, a to soukromé krajinářské škole Eduarda von Lichtenfels, poté ve Vídni a v r. 1892 se vydal do Francie. Z podnětu malířky Zdenky Braunerové se okolo r. 1892 usadil v Barbizonu, kde měl možnost přímo poznat francouzskou impresionistickou malbu, zejména obrazy Clauda Moneta a Camilla Pissarra, z přímé blízkosti. Radimský se po Velké válce vrátil do Čech, kde se usadil na rodném statku v Pašince u Kolína. Malířovy principy práce s barvou a světlem charakterizují jeho celoživotní tvorbu. Na rozdíl od Mařákových žáků¸ kteří více nebo méně vycházeli ve své tvorbě z citového vztahu ke krajinnému tématu, respektoval o několik let starší Radimský spíše analytický postup impresionistů, ale zejména jejich techniky malby. Radimský nejraději vyhledával prosluněné partie, pohledy na vodní plochu, zachycoval odrazy stromů na vodní hladině a přitom se zaměřoval na zachycení mihotavých světel, slunečních paprsků a vystižení barevné atmosféry dne. Radimského láska k zachycování zelenavé krajiny se taktéž jako ve francouzských námětech projevila i v malbách jeho milovaného a domácího Polabí. Tento pohled máme právě v nabízeném díle Rybářské bašty, jež byla součástí Starého Kolína. Divák hledí na toto polodřevěné stavení v zákrytu vysokého stromoví, tyčící se nad hladinou blízké vodní hladiny. Radimský zachytil genius loci tohoto místa se svou typickou světelnou velkorysostí a výtečným podáním barevných valérů. Malíř využil zrcadlení bašty na hladině k podtrhnutí hloubky námětu, objemnosti viděné krajiny, která nejen jemu tak učarovala. Rybářskou baštu, staro-kolínskou hospodu, časté místo návštěvy místních i proplouvajících vorařů Radimský zachytil ve své díle vícekrát. Předložené dílo zvolený námět nabízí divákovi nejspíše v nejvelkorysejším formátu, co kdy byl v aukci nabízen a přináší divákovi plný obraz autorových kvalit.