Olej na plátně adjustovaném na kartonu, 45 x 64,5 cm, rámováno, signováno vpravo dole Oto Bubeníček.
Mistři české krajinomalby, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, 2011
Má vlast - pocta české krajinomalbě, Jízdárna Pražského hradu 4. 9. - 1. 11. 2015.
Mistři české krajinomalby, S.V.U. Mánes, Praha, 2011, s. 44.
Má vlast - pocta české krajinomalbě, S.V.U. Mánes a Správa Pražského hradu, Praha, 2015, s. 363.
Před naším zrakem nám vystupuje jedna z ranějších prací Oty Bubeníčka. Malba nese znaky počátku tvorby autora po školních letech na akademii, tedy od roku 1904 dále. Do tohoto období spadá i jeho cesta v rámci Hlávkova stipendia. Jisté je však to, že hledíme na prací vymykající se akademickému svázání klasické malby, kdy naplno se rozvijí práce s hutnou pastou barvy. Bubeníček zde popsal krajinu vrchoviny, jež v prvním plánu otevírá lehce nanesenou zelení po pravé straně díla, aby pak následně pohled diváka sklouznul na obraz náhorní plošiny tvořené hutnými tahy, výtečně vyskládanými tak, aby zobrazily kýžený námět. Tato náhorní plošina dlí nad polnostmi v dáli, které jsou nahozeny pouhou zkratkou, a přesto výtečně dotvářejí kompozici spolu s horizontem zaznamenané krajiny, jež ve své hranici přechází do temného zelenomodrého odstínu. Nad celým krajem se tyčí expresivně laděná mračna šedavých tónů, které podtrhují melancholickou atmosféru tohoto kraje. Nabízené dílo je výtečným příkladem rané tvorby autora. V nevšední poloze ukazuje jeho proces hledání osobité polohy a ukazuje nevídané kvality autorovy ranné malířské produkce.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích draží v rozmezí 300 000 – 360 000.