Olej na kartonu, 26,7 x 35 cm, rámováno, datace – okolo 1902, signováno zezadu Emil Orlik, zezadu opatřeno autorským přípisem s určením. Tato efektní vybraná práce je dílem malíře světoběžníka Emila Orlika. Východiskem jeho výtvarného názoru, kterému zůstal věrný po celý život, je skloubení dekorativnosti vídeňské secese, japonského dřevořezu a postimpresionistického pojetí výtvarného díla. Nabízený olej spadá právě do poslední zmiňované skupiny. Vidíme zde nahou ležící ženu ve stylizované poloze modelky, přesto zakrývající si obličej. Toto gesto halí ženu do půvabného studu, jenž diváka spojuje s atmosférou zachycení malby. Ostýchavé gesto námět aktu posouvá mimo obecně zajeté divákovo vnímání a dodává oleji na přitažlivosti. Žena je vsazena do ateliérového prostředí, který zdobí temně modrá pokrývka a svazek květin v druhém plánu spolu s obrazem na stěně. Modelka je zahalena pouze do roucha Evina a svou zářivou pletí vystupuje zpoza díla. Tento olej je reprezentativním dílem autora. Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích draží v rozmezí 220 000 – 260 000.