Olej na kartonu, 70 x 99 cm, rámováno, datace – okolo 1918, signováno vpravo dole Kaván.
FRANTIŠEK KAVÁN, český rok v krajinách (24. 4. – 30. 9. 2018), Galerie Kooperativy v Praze. Publikováno:
František Kaván (1866 - 1941) DÍLO, Zachař Michael, Exner Ivan, Nadace pojišťovny Kooperativa, SVU Mánes Praha 2018, č. soupisu 1228 na s. 501.
Dílo, které je nabízeno je dílem jednoho z nejznámějších Mařákových žáků, jehož sám mistr nazval hotovým malířem, kterého nemá, co naučit. Je skvělou ukázkou autorova oblíbeného tématu, a to jest zima, zima ve všech jejích podobách. František Kaván zde ukazuje, proč je toliko znám právě pro své pohledy do zimní, zasněžené krajiny, proč byl již za svého života a dodnes tolik ceněn. Pohled nabízí zimní krajinu v oblevě, nejspíše ke konci zimy, kdy paprsky prodírajícího slunce žhnou na bělavé nánosy, jež tvoří malé rybníčky. Kavan, vyrůstající dlouhá léta v podhůří Jizerských hor, byl zvyklý takovéto pohledy vídat den co den, a tak také proto si je nejspíše tolik oblíbil a skvěle tvořil. Nabízející krajinný reliéf se skládá ze sněžné planiny a přilehlého stromoví, které celý sněhový pokryv ohraničuje. Jako osamělý přihlížející divák zde stojí ve zlatém řezu jehličnan, který je svou dispozicí hubený jako lid v kraji hor. Nad vším pozemským stojí obloha, poněkud zakaboněná, hrající v šedavé jemné fialkové a barvě mléka. František Kaván v podaném díle zprostředkovává vidění světa, krajiny svým neocenitelným pohledem a dodává divákovi pocit přiblížení se, souznění s ní.