Kvaš, tempera, uhel a pastel na papíře, 20 x 14,5 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace – 1959-1960, signováno vpravo dole J. Zrzavý. Opatřeno odborným posudkem PhDr. Jany Orlíkové a PhDr. Karla Srpa. Komentář PhDr. Karla Srpa: Ilustrace Jana Zrzavého odkazovaly k jeho zkušenostem z bretaňských městeček, měly jejich typický ráz, jenž autorovi umožnil kreslit téměř z paměti a svou vlastní tvorbu převést do roviny, která byla každému sdělná. Osamělý kamenný dům s měsícem v pozadí, stojící na pobřeží do dáli se rozlévajícího moře, byl nosným tématem, které dlouhodobě rezonovalo v Zrzavého tvorbě. Autor dokázal vystupňovat emotivitu jen tím, že do domu umístil jen jedno okno, ze kterého září světlo jako maják, orientující plavce. Hugovu knihu Zrzavý vystihl po svém, jeho ilustrace daly významnému románu posunuté zabarvení, přiblížily je české senzibilitě. Ke každé ilustraci, jak to měl Zrzavý ve zvyku, uskutečnil větší množství obdobných kreseb, jež se nakonec od tištěné podoby mírně odlišovaly. Některé jsou expresivnější jako v tomto případě. Nepřítomnost náznaku lidských postav, ve srovnání s tištěnou ilustrací, ještě naopak zintenzivňuje jejich přítomnost, na kresbě, obsahující velké prostorové pnutí, kdy se pohled diváka přehoupne přes skalnatý sráz, aby přešel před moře do noční oblohy. Victor Hugo, Dělníci moře, Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, 1960, před str. 200, varianta.