Olej na plátně, 85,5 x 110 cm, rámováno, datace 1944, signováno vpravo dole Liesler 44. Dílo Josefa Lislera je po všech stránkách vizuálně působící skrze expresi a emoce. Nabízené dílo V kostele je toho výtečným příkladem. Plátno pocházející z válečného období je prodchnuto melancholií a temnou atmosférou. Divák sleduje čtyři postavy, tři návštěvníky a samotného kazatele, jenž žehná postavě v karmínovém šatu. Tato ženská postava je jako jediná z aktérů osvícena zářivým světlem, který extaticky vytrhává tuto personu z všední reality doby. Ostatní postavy spolu s knězem jsou zahaleni do modravého tónu, který ostatně ovládá celý námět plátna. Josef Liesler přivádí diváka do chvíle jedinečného momentu osvícení a jakéhosi vykoupení z temné válečné doby. Autorova tvorba ze čtyřicátých let se objevují jen velmi zřídka, a tak je nabídka tohoto díla ojedinělou možností obohatit sbírku výtečným příkladem české moderny.