5-barevná serigrafie na papíře Sihl Superbus mat, 70 x 100 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 2006, signováno vpravo dole Sýkora 2006, list č. 19/70. vydavatel Galerie Édition Média. Publikováno: Zdeněk Sýkora, Grafika, Praha, 2008, s. 122/123, v soupisu grafického díla na s. 158. Dílo Zdeňka Sýkory, jeho inovativní přístup k abstrakci, jeho jedinečný přístup k malbě či ke grafickému médiu není třeba představovat. Dílo s názvem Modrý ležák reprezentuje autorovu pozdní tvorbu za pomoci serigrafické techniky. Vidíme zde pro Sýkoru typické vyjadřovací prostředky pomocí barevných linií, jejichž temperament, směr a barevnost jsou vedeny danými pravidly svého tvůrce. V případě nabízeného díla vyvedl autor tento svůj úmysl v černo-modro-zelené variantě. Zdeněk Sýkora byl svou tvorbou ojedinělý nejen na československém uměleckém poli, ale taktéž na poli evropském, což dlouhodobě nasvědčují výsledky prodejů napříč evropským trhem s uměním. Nabízené dílo je reprezentativním vzorem Sýkorovy umělecké tvorby.