Olej na plátně, 69 x 85 cm, rámováno, datace 1866, signováno dole uprostřed Bubák 1866.
Opatřeno odborným posudkem od PhDr. Šárky Leubnerové.
Z posudku PhDr. Šárky Leubnerové:
Předložená práce, zachycující údolí s potokem a stafáží, nad kterým se po levé straně tyčí zřícenina hradu, je dílem Aloise Bubáka, vynikajícího českého krajináře druhé třetiny 19. století.
Téma ideálních hornatých krajin s potoky, případně zříceninami, bylo v české malbě poměrně frekventované a v dílech Haushoferových žáků se objevovalo poměrně často. Bubák obdobné náměty zpracovával vícekrát, připomeňme alespoň Romantickou krajinu ze sbírek Moravské galerie v Brně. K této tematické skupině řadíme i předloženou práci z poloviny šedesátých let, vytvořenou suverénním malířským rukopisem s obrovským citem pro kompozici a barevnost. Umělec zaznamenal ideálně vystavěnou scenérii, do jejíhož centra umístil monumentální košaté stromy, výškovým protějškem jim bylo torzo starého hradu, které připomíná zříceninu hradu Michalovice u Mladé Boleslavi, kde Bubák v té době kreslil a jehož reprodukce se roku 1868 objevila ve Světozoru (č. 3, s. 25). Potok v popředí, který se „vylívá“ z obrazu (tento motiv později často uplatňoval Antonín Chittussi), doplnil brodem a stafáží. Bravurní malba, citlivě provedená do všech detailů, vypovídá o Bubákově malířském mistrovství; pro umělce typické rezavohnědé tóny krajiny v kombinaci s bohatou škálou zelené vegetace zde našly výrazné uplatnění, stejně jako plastická malba balvanů v proudu řeky nebo působivá šedobílá oblaka na modrém nebi s letícími ptáky.
Krajina s potokem a zříceninou je vynikající prací vrcholného období Bubákovy umělecké tvorby. Zachycuje sugestivně pojatou atmosféru idylické letní krajiny, jež zprostředkovává přírodní prožitek a schopnost autora výtvarně postihnout její podstatu.
Plátno je signované a datované dole vpravo od středu ABubák 1866, přičemž písmena A a B jsou spojena v ligaturu, jak to autor často činil.