Olej na dřevěné desce, 13,5 x 11 cm, rámováno, signováno vpravo dole monogramem CS.
Provenience:
Dar malíře slečně Funk, dceři umělce Heinricha Funka (1807-1877), v roce 1884.
Přiložený dopis potvrzuje provenienci díla.
Autorem díla je německý malíř žánrových výjevů, kreslíř, ilustrátor, typický představitel mnichovského biedermaieru. Carl Spitzweg původně vystudoval farmacii, malovat začal jako autodidakt. Učil se už od školních let kreslením květin v přírodě a později kopírováním holandských mistrů v mnichovské Alte Pinakothek. V roce 1833 se rozhodl věnovat výhradně malířské dráze, o dva roky později byl přijat do mnichovského Uměleckého spolku a brzy se stal žádaným a komerčně úspěšným umělcem. Nabídnuté dílo Putování údolím nese všechny znaky žánrové malby autora. Vidíme před sebou maloformátovou malbu na dřevěné desce, jež zobrazuje cestu dvou postav romantickým údolím. Malíř si zde výtečně pohrál s nánosem barevné hmoty, která přestože se rozprostírá v na malé ploše, výtečně vykresluje zamýšlený námět. Celá krajina je vystihnuta s výtečnou finesou a perspektiva je podtrhnuta skvěle zvolenou barevností. Od prvního plánu, kde se klikatá modravá říčka na břehu žlutavého porostu, přes pozvolna stoupající skaliska, po samotné putující, kteří jsou zde provedení s až detailním umem miniaturisty. Carl Spitzweg žil a pracoval v Mnichově. Podnikl řadu studijních cest, například do Itálie, Francie, Belgie či Anglie. Při pobytu v Praze v roce 1849 se mimo jiné seznámil s Josefem Navrátilem, Augustem Piepenhagenem a Josefem Mánesem. Jeho dílo je zastoupeno v řadě galerijních sbírek - Mnichov, Vídeň, Berlín, Lipsko, Stuttgart, Hannover, z českých sbírek je to Národní galerie v Praze a Liberec.