Kvaš a tužka na papíře, 34 x 21,5 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1943, signováno vlevo dole Tichy 43.
František Tichý byl český malíř, grafik a ilustrátor a proslavil se zejména svými jemnými grafikami a kresbami z prostředí kabaretů, cirkusů a divadla, kde pracoval jako jevištní výtvarník. Poté, co předčasně odešel z pražské akademie, kde studoval mezi lety 1917 a 1923 v ateliérech Jakuba Obrovského a Franze Thieleho, se živil knižní ilustrací, pracoval jako výtvarný redaktor v Melantrichu, navrhoval plakáty a reklamní tabule. Během následujících let ho námětově poutalo právě prostředí cirkusu a hudebních varieté, avšak zpodobnění klaunů, pierotů a harlekýnů v sobě neslo především výraz smutných, vykořeněných osobností na okraji společnosti, jak jej v podobném duchu zobrazovaly v době rané avantgardy Tichého malířské vzory Emil Filla či Bohumil Kubišta. Ani karikatura nebyla Tichému vzdálená a mezi jeho další významné vzory můžeme zařadit i tvorbu Honoré Daumiera. Samotný námět obrazu Harlekýn, který Tichý netypicky zpracoval kresbou, tematicky otvírá trýznivou otázku vlastní identity, hledání vlastního (uměleckého) já, kterou se František Tichý v průběhu 40. let zabýval a jeho tvorba počátku 50. let má silně autobiografický charakter. Motiv zastřené tváře, do které divák zcela jasně nemůže nahlédnout, masky, zavřených či překrytých očí a zobrazení z profilu jsou typickou charakteristikou Tichého postav, které tím reagují na nepříznivé a depresivní společenské klima doby 40. a 50. let v Československu. Náznak a smysl pro zjednodušení, stejně jako dokonalé vystižení psychické povahy jeho modelů jsou přednosti, které z Tichého tvorby tvoří unikátní a ucelený soubor vypovídající o umělcově bravurní schopnosti zachytit život ve své syrové a drásavé podobě.