Olej na plátně, 47 x 37 cm, rámováno, datace – po 1900, signováno vpravo dole Fr. Dvořák.
Obraz s názvem „Mládí“ je dílem umělce přelomu 19. a 20. století Františka Dvořáka Brunera, který byl vrstevníkem a zároveň spolužákem umělců jako Luděk Marold či Alfons Mucha. Tento výtečný malíř portrétů (zejména dětských) a autor moderně cítěných oltářních obrazů, jimiž se proslavil při svém pobytu ve Francii, se proslavil taktéž jako propagátor nové spirituality. Během svého pobytu v Paříži Bruner po nějaký čas dokonce sdílel ateliér s miláčkem pařížského publika, Alfonsem Muchou. Po svých úspěších na kontinentu odcestoval do USA, kde zaznamenal velký úspěch a užíval vysoké vážnosti. Následovaly dlouhodobé pobyty v Indii, kde působil i pedagogicky. Východní náboženství ovlivnilo i jeho výtvarný projev, který nabývá harmonických panteistických nálad. Vlastní pílí se dopracoval civilního výrazového projevu krajináře a v závěru své tvorby pak dokonce až abstraktní polohy předjímající moderní krajinářství 20. století. Obraz „Mládí“ je charakteristický užitým secesním koloritem a dobře zachycenou věrohodnou atmosférou rozptýleného světla. Dílo je zároveň Brunerovým záznamem magického výrazu reality s dozvuky symbolistního tvarosloví a secesní atmosféry, která je zde kombinována s vlivy asijského umění v podobě použitých kostýmů. Portrétovaná žena je na první pohled více než tajemná, její pohled je spirituální, je nepřímý, vytržený z reality, hledící do neznáma. Její vyzření se stává symbolem nejistého, stydlivého mládí, které se svým pohledem vyhýbá oku diváka a zasněně hledí do neznámé budoucnosti.