Olej na plátně, 70 x 85,5 cm, rámováno, datace 50. léta 20. st. Publikováno: Revue Art 2/14, str. 63. Dílo tohoto předčasně zemřelého umělce, zástupce skupiny Máj 57, nám nabízí interpretaci městské krajiny, jež autora v období padesátých let naprosto pohltila. Richard Fremund v předkládaném díle představuje svůj přístup jenž dává do popředí barevnost a pracuje s kubizujícími formami. Dílo diváka přivádí do zimního času, do doby, kdy činžovní domy a jejich střechy jsou pokryty sněhovou pokrývkou a slunce odrážející se od bělostného sněhu vytváří efekt modrého světla. Autor za městskou zástavbu vsadil vzrostlé stromoví, které v průhledech září ultramarínovým odstínem modři a vysvětluje název samotného díla. Fremund zde naprosto zjednodušil formu a přesto s minimem výrazových prostředků zprostředkovává divákovi velice jasný obraz o městu, jako místu života, o místu, které žije v ruku v ruce s přírodou, jež zastupuje zmiňovaný porost. Domy s modrými stromy jsou reprezentativním příkladem autorovy tvorby padesátých let a krásnou ukázkou autorova malířského stylu.