Olej na lepence, 30,5 x 38 cm, rámováno datace 1943, signováno vpravo dole V Špála 43. Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Karel Srp Divák hledí na výtečně vyvedené zátiší z ruky jednoho ze zakladatelů podoby české moderny. Václav Špála zde pracuje se svou typickou paletou tónu zelené, modré a červené. Motiv je vyveden v podobě několika kusů ovoce, spočívajícího na misce, jež je přímo vržena do krajiny tyčící se na horizontu kompozice. Ta spolu s fragmenty polí zelenohnědého odstínu utváří teplo domova českého krajinného reliéfu, jenž natolik autorovi učaroval a který osobitým způsobem dokázal přinést pod oko diváka. Hutnost pasty spolu s výběrem barev vytváří expresivně laděné dílo, které si uzurpuje naši pozornost. Dílo je výtečně vyvedeno, jak po skladbě barev, tak i samotná práce se jmenovaným proložením dvou malířských žánrů dodává na síle projevu. Václav Špála je svým dílem nezaměnitelný a taktéž nepostradatelný díl vývoje české moderní malby a předložené dílo Zátiší s jablky a hruškami dává možnost nahlédnout, proč tomu tak je.