Olej na plátně, 52 x 73,5 cm. Provenience: Správu majetkové podstaty Praha až po současnost restituce, SUPP, Ministerstvo kultury. Český malíř a grafik Emil Orlík dokázal specifickým způsobem zapůsobit nejen na české, ale i na německé malířství. Přestože se narodil v Praze, své studium malířství absolvuje v Mnichově. Více než samotné učení technik a historie umění ho nejvíce ovlivnila zahraniční cesta do Japonska, kam se vydává 1900 až 1901. Odtud si zpět do domoviny přiváží nejen poučenost s japonskou barevností, ale také techniku japonského dřevotisku. V díle Barevná pole u Jeseníku lze spatřit poučenost východním uměním, zejména v plochém pojetí námětu a velmi decentní a harmonickou barevností. Líbivá a poetická scenérie je jedinečným příkladem tvorby Emila Orlíka, jenž je sběratelsky vyhledávaným autorem nejen v českém, ale i v rakouském nebo německém prostředí.