Olej na dřevěné desce, 13,5 x 11 cm, rámováno, signováno monogramem CS. K dílu přináleží dopis autora. Opatřeno certifikátem aukčního domu Christie´s. Carl Spitzweg byl významným německým malířem v období biedermeieru. Nejprve sice studoval botaniku a farmacii, aby se mohl stát lékárníkem, úspěšně absolvoval roku 1832, ovšem hned rok na to se své pozice lékárníka vzdává a po prodělané nemoci, kdy musel strávit i nějaký čas v lázních, se rozhodl věnovat malířství. Byl horlivým samoukem a podnikl řadu zahraničních cest do Dalmácie, Benátek, Londýna, Paříže či Antverp. S oblibou zaznamenával maloměstské podivíny a excentriky či romantické události. Přestože jeho malířské počátky se řadí k pozdnímu romantismu, postupem času se jeho rukopis uvolňuje a do jeho děl se tak promítají první známky impresionismu. Právě tento přechod je patrný i v plátně Putování údolím, kdy ve schématu a kompozici stále pracuje po vzoru romantismu, ale již v jemných nánosech a krátkých tazích štětce, zejména v modelaci oblak spatřujeme jisté vlivy nastupujícího impresionismu. Jemnou krajinou scenérii doplňuje figurální stafáží, která celý dotyčný výjev oživuje.