057 | PORTRÉT DÁMY V DIRNDLU
DAVID Hermine (1886 – 1970)
- vyvolávací cena: 200 000 CZK
- dosažená cena: 280 000 CZK
Olej na plátně, 55 x 46 cm, rámováno, datace – 2. polovina 20. let 20. století, signováno vlevo dole Hermine David.
Opatřeno potvrzením Archivu Hermine Davi.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Rey Michalové, Ph.D.
Provenience:
Nelly Kaplan et Claude Makovski
Z posudku PhDr. Rey Michalové, Ph.D.:
Předložený obraz je autentickým, na českém trhu s uměním raritním, ve stylu, „Neue Sachlichkeit“ sugestivně provedeným dílem Hermine Davidové. Předložený obraz Portrét dámy v dirndlu lze označit za jedno z vrcholných děl autorky ze zlaté éry dvacátých let. Jde o sugestivní, jemně naivizující podobiznu, stylizovanou v duchu nové věcnosti. Analogie tu můžeme nacházet s figurálními pracemi dalších slavných představitelů Pařížské školy, konkrétně např. Moïse Kislinga či Tsuguharu Foujity. Dovolím si vyslovit domněnku, že by se přímo mohlo jednat o portrét Claudie de Maistre, autorčiny přítelkyně, která svým zjevem také uhranula Julese Pascina, Mana Raye, Pierra Bonnarda, André Deraina či Maurice de Vlamincka a v jejímž majetku se obraz původně nacházel.