Dřevěný polychromovaný reliéf, 100 x 71 cm, datace 1984, signováno zezadu E. OVČÁČEK, zezadu opatřeno autorským přípisem s určením.
Publikováno a reprodukováno:
Jiří Jůza: Eduard Ovčáček na Ostravsku. Ostrava: Galerie výtvarného umění v Ostravě, 2001, č. 52.
Autorem nabízeného lettristického díla je malíř, sochař, grafik a vizuální básník Eduard Ovčáček. Z důvodu účasti na výstavách Konfrontace I-III konané mezi léty 1961–1963 a jeho otevřenému odporu vůči Komunistické straně, jenž nakonec vyvrcholilo jeho signaturou v Chartě77, se ve své tvorbě stal solitérem a tvořil zejména pro sebe a své blízké. Jeho vyjadřovacím prostředkem byla díla tvořená a formovaná pomocí písmen. Jednotlivé litery buď do svých prací otiskl, vyřízl či v případě dřevěných objektů i vypálil. Představovaná práce Téma L. Klíma je další z řady dřevěných desek, které nesou stopy vypalování či řezání. Autor se tak vrací k předobrazům posvátných desek, kam zákony určené člověku vypsal sám Bůh. Nabízené dílo ovšem odkazuje na konkrétní osobu, filosofa přelomu 19. – 20. století, Ladislava Klímu, jenž přišel s myšlenkou egodeismu, která tvrdí, že člověku nejsou nadřazena žádná etická či morální pravidla a nikomu se nezodpovídá. Co je pravdivé, důležité, určuje pouze člověk sám a nad ním už se nikdo další nenachází a svrchovanost má tak pouze sám k sobě.