Olej, kvaš, tuš a stříbrná barva na plátně, 16 x 10 cm, rámováno, pod sklem, původní adjustace, datace – okolo 1955, signováno vpravo dole TOYEN.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Karla Srpa.
Opatřeno potvrzením pravosti od Aube Elleouet – Breton, dcery Andre Bretona.
Provenience:
Sbírka slavného zakladatele a hlavního teoretika surrealistického hnutí André Bretona, který dílo získal v padesátých letech 20. století darem od Toyen.
Sbírka dcery André Bretona paní Aube Elleouet - Breton.
Z posudku PhDr. Karla Srpa.
Toyen dokázala vyjádřit vnitřní pocity i na pracích menších formátů, souvisejících částečně s jejími kresbami, jak naznačuje skupina obrazů., k nimiž náleží i tato fantaskní hlava na modrém pozadí, znázorňující kočkovitou šelmu. Toyen se zabývala počátkem padesátých let prolnutím dvou stejných profilů, jejich spojením vzniká jedna tvář. Navázala tím na jeden z dlouhodobých způsobů znázornění, táhnoucích se dějinami umění, „charakteristických hlav“, vnášejících do zobrazení expresivitu a rozvíjejícím psychickou stránku. Tentokráte jde o její oblíbenou kočkovitou šelmu, námět, který jí desítky let přitahoval, u níž se tentokráte soustředila pouze na hlavu, ustalující se před divákem z odhmotněného prázdna, doslova můžeme ještě dnes pozorovat, jak vzniká z lehce nanášených bělob, do nichž zasahují prudké tahy tuše, vyjadřující hmatové vousy v oblasti očí a rtů. Spojením dvou technik – kvaše a tuše, se tak z tváře stává přízrak, obracející se na diváka, v němž vzbuzuje silné emoce. Toyen v této práci podala ukázku svého naprostého výrazového mistrovství. Obraz byl Získán prostřednictvím významné Galerie 1900-2000, dlouhodobě se zabývající surrealismem. Jeho původní majitelem byl André Breton, kterému jej Toyen dala jako dárek, jak dokládá i přípis jeho dcery Aube Elleouet, dcery Andre Bretona.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 1 200 000 – 1 800 000 CZK.