Olej na plátně, 28,5 x 43 cm, rámováno, datace 1855 až 1865, signováno vpravo dole COROT, Na zadní straně obrazu přiložen Corotův dopis.
Dialogy v obrazech, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, 2014.
Catalogue raisonné L´oeuvre Corot, Alfred Robaut, H. Floury, Editeur, Paris, 1905, str. 310 reprodukováno, č. 1013.
Dialogy v obrazech, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, 2014, s. 86.
Nabízený obraz vyznívá jako soustředěná malba intimního pojetí s jemnou hrou zelení a stříbřitých či perleťových šedí, evokuje přírodní záběr jako až hudební etudu a celkově představuje múzické dílo nejvyšších uměleckých měřítek. Zračí se v něm Corotovo vrcholné krajinářské mistrovství, s jakým se nesetkáváme v Čechách ani v nejvýznačnějších galeriích, natož pak v aukčních síních. Pohled je až intimního rázu, divák se ocitá na palouku hraničícím s břehem řeky a naskýtá se mu pohled na domky blízko řeky, které se tváří jako strážci povodí. Corot mistrně provedl odraz stavení v řece jako v zrcadle, které je nastaveno vyvedené reálii. Přihlížející stromoví je autorem skvěle vystavěno, s každou svou jemností, od kmene po tu nevýše položenou větévku. Řeka je zde jakousi pomyslnou hranicí, za kterou je divákovi dovoleno pouze nahlížet. Camille Corot se zde projevuje ve vší své genialitě a dané dílo nenechává přihlížející na pochybách, že se jedná o dílo mistra.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 4 000 000 – 4 500 000 CZK.